Utvelgelsen av disse artene skjer særlig på bakgrunn av at arten har små bestander og/eller negativ bestandsutvikling, eller har en vesentlig del av sin naturlige utbredelse i Norge. Av de 14 artene som pr 2024 er valgt ut som prioriterte arter, er kun svarthalespove (på trekk) og dragehode påvist i Stange. 

I naturmangfoldloven §§ 52 og 53 er det fastsatt bestemmelser om utvalgte naturtyper. Som for prioriterte arter skjer utvelgelsen av disse naturtypene særlig på bakgrunn av at naturtypen dekker små områder, er sjelden og/eller har   ???

Åtte naturtyper er pr. dato ført inne på nasjonal liste over utvalgte naturtyper. I Stange har vi forekomster av 3 ulike utvalgte naturtyper; 19 forekomster av utvalgt naturtype slåttemark, 50 forekomster av utvalgt naturtype hule eiker, og 1 forekomst av utvalgt naturtype kalksjø.

Skogen i Stange

På tur til JordbærkjørkaStange er en stor skogbrukskommune, med 484 kvadratkilometer skog. Romedal almenning og Stange almenning er de største skogeierne, med hhv. 243 og 125 kvadratkilometer. Alt skogareal i Stange er i praksis påvirket av hogst og bruk opp gjennom tidene. 

Kommunen er lokal skogbruksmyndighet, og kontaktledd mellom skogeier og øvrig forvaltning. I tillegg til å være vedtaksmyndighet for en rekke saker etter skogloven, tilligger det kommunen å forvalte flere ulike tilskuddsordninger. Særlig relevante når det gjelder miljøpåvirkningen av skogbruk er “Tilskudd til nærings- og miljøtiltak i skogbruket”.

Alt tømmer som selges må tilfredsstille kravene som er fastsatt i bransjens egne miljøstandarder; PEFC eller FSC. Forskrift om bærekraftig skogbruk stiller krav om at det skal settes igjen livsløpstrær og eventuelt døde trær. De økologiske funksjonene til kantsoner mot vann og vassdrag skal ivaretas. Miljøregistrering i skog (MiS) er en del av skogbruksplanleggingen. Kartleggingen gir skogeier informasjon om arealer som er særlig viktige å ta vare på, og MiS utgjør en viktig del av miljøsertifiseringen i skog.

Skogen er tilholdssted for en rekke truede arter og naturtyper. Norsk rødliste for arter 2021 viser at 48 % av de truete artene lever i skog, og hvordan skogen skjøttes har stor betydning for det biologiske mangfoldet.

Skogsarealene er viktige områder for jaktbart vilt. Særlig jakt på elg og rådyr utgjør en viktig økonomisk interesse, men også jakt på hjort, skogsfugl og hare er viktig. I tillegg er skogen er viktig som turområde, fiske og andre fritidssysler.