Julius Karoubi "Binding #1" og "Binding #2" (2026)
"Binding #1" & "Binding #2" av Julius Karoubi utgjør et møtepunkt mellom tradisjonelle teknikker og samtidstemaer.
Julius Karoubi jobber ofte med utgangspunkt i hverdagslige gjenstander, som ødelagte baderomsfliser, og bruker gjerne materialer som folk skal kaste. Gjennom avstøpninger av mosaikker, bygger han opp verket fra «baksiden». "Binding #1" og "Binding #2" tar utgangspunkt i tidligere mosaikkproduksjon, ordnet i horisontale sekvenser.
De veggbaserte verkene innehar en rytme gjennom gjentagende overflatestruktur og fargebruk, hvor mellomrommene, fugene, er vel så viktige som selve flaten. Ved å spille på gjenkjennelige elementer og den taktile kvaliteten, vekker verkene nysgjerrighet hos betrakteren.
Julius Karoubi (f. 1998) er norsk kunstner, oppvokst og bosatt i Oslo. Karoubi er utdannet ved Einar Granum Kunstfagskole og Kunsthøgskolen i Oslo. Han ble kåret til Årets kunstner av Subjekt i 2023, har deltatt på en rekke gruppeutstillinger, samt hatt flere separatutstillinger, ved blant annet Galleri Golsa og Hos Arne i Oslo.
"Binding #1" og "Binding #2" er plassert i trappeløpet i nybygget på Stange skole.





