Vekst og utvikling skal også i årene fremover prege Stange kommune. Folketallet fortsetter å øke, og ved utgangen av 2025 er det rundt 21 800 stangesokninger.

Det betyr at kommunen vår er en attraktiv kommune å bosette seg i.

Stram økonomi- og handlingsplan

Veksten er størst i aldersgruppen 80 år og eldre. Antall barn unge holder seg stabilt eller går svakt ned. Hvor i kommunen det bor barn endres, og en vil ved enkelte skoler og barnehager merke økt vekst. Med en økende andel eldre i befolkningen vil volumet for tjenester øke. Samtidig ser vi at det er økende behov for ulike tjenester også til deler av den yngre befolkningen. Dette gjør det ekstra utfordrende å dreie ressursbruken til helse for å møte økt tjenestebehov fremover.

Kommunedirektøren legger frem en stram økonomi- og handlingsplan. Kommunens økonomiske handlingsrom er presset, og det foreslås flere innsparingstiltak og inntektsøkende tiltak, inkludert økt eiendomsskatt fra 2027. Netto driftsresultat er negativt i hele planperioden, og budsjettet salderes ved bruk av disposisjonsfond. Det er lagt inn innsparingstiltak på mellom 20-35 mill. kroner årlig, hovedsakelig gjennom reduksjon i stillinger og driftskostnader.

Innsparingstiltak

  • Sammenslåing av Espa og Tangen barnehage fra barnehageåret 2026/2027 
  • Reduksjon i vedlikehold av veger og grøntområder
  • Strukturendringer i tjenester for funksjonshemmede
  • Endret organisering innenfor helse- og mestring og nedtak i stillinger
  • Nedtak i stillinger barnehage
  • Nedjustert tilskudd til reiseliv
  • Reduksjon i kjøp av private tjenester

Nye tiltak

Det skal investeres i Romedal skoleTil tross for et stramt budsjett er det funnet plass til  nye tiltak: 

  • Videreføre sommerjobb for ungdom 
  • Nytt pasientjournalsystem og saksbehandlingssystem
  • Opprettelse av treningsleilighet 
  • Integrering  
  • Økte pensjonskostnader 
  • Investeringene er på høyt nivå i starten av perioden, med vann og avløp, Romedal skole og utvidelse av Stange skole som de største prosjektene

Les hele dokumentet her

Store endringer

Kommunedirektør Kaija Eide Drønen sier at Stange kommune står foran en periode med store endringer og krevende prioriteringer.

- Veksten i antall eldre vil stille betydelige krav til tjenestene» sier kommunedirektøren.

Hun viser til at til tross for et stramt økonomisk handlingsrom, har Stange kommune vist god økonomistyring over tid.

Jeg vil gi honnør til alle ledere og ansatte for å drifte innenfor vedtatte rammer, legger hun til.

-Vi må fortsette å jobbe målrettet med effektivisering, digitalisering og strukturendringer for å sikre bærekraftige tjenester i årene som kommer, sier Drønen.

Stange kommunes tjenester rangeres høyt på Kommunebarometeret også i 2025. Dette bekrefter at kommunens ansatte bidrar på en svært god måte.  Kommunedirektøren vil rette en stor takk til alle som er en del av laget i Stange kommune!