Stort og spennende program for Miljødagen i Stange
Den 25. april er det klart for Miljødagen i Stange sentrum med masse spennende aktiviteter.
Miljødagen er koblet sammen med Sentrumsforeningens vårdag.
- Dette er et viktig samarbeid for å skape liv i sentrum, sier næringssjef Erik Habberstad i Stange kommune.
Han ser koblinga som en forsterking av det som var med enda mer fokus miljø. Dagen er et samarbeid mellom Stange kommune og Stange Sentrumsforening der ikke minst biblioteket står sentralt.
Skjer mye
Koordinator i Stange Sentrumsforening Felix Volpe, lover mye liv og røre i sentrum denne dagen, og miljøspektet ivaretas ikke minst av barnas bruktmarked der en kan sette opp egen bod. Har du eget bord så ta med det, men Stangehallen har også stilt bord til disposisjon som kan lånes ut. BUA kommer også og tar imot det du ikke bruker lenger- men som er brukbart. På Tingvoldtorget blir det bagasjeromssalg.
På disse aktivitetene kan du melde deg på via Facebook-siden til Stange Sentrumsforening:
Her er aktivitetene:
- Barnas bruktmarked
- Bagasjeromssalg
- Renovasjonsbil Sirkula
- Sykkelverksted- Meierigården
- Kulturskolen – underholdning
- Stange videregående skole – underholdning
- BUA – «donasjonsstasjon»
Biblioteket
Også i år står biblioteket sentralt i arrangementet.
- I år vil vi ha fokus på fugler. Illustratør og forfatter Marianne Gretteberg Engedal tar oss med inn i fuglenes verden med sin bok "Fugler du kan ha møtt", forteller biblioteksjef Anita Bunes.
Hun forteller videre at det blir buttons-verksted, hvor du kan tegne din egen fugl. I tillegg blir det utstilling med fotografier av Thomas Nilsen og kråkekunst av Marius Græsby.
Her er arrangementene:
- Bokloppemarked
- Buttons-verksted, hvor du kan tegne din egen fugl og andre aktiviteter
- Utstilling med fotografier av Thomas Nilsen og kråkekunst av Marius Græsby
- Illustratør og forfatter Marianne Gretteberg Engedal tar oss med inn i fuglenes verden med sin bok "Fugler du kan ha møtt".
Men biblioteket nøyer seg ikke bare med arrangementer på Miljødagen. også den 21. april og 28. april blir det arrangementer knyttet til dette.
Den 21. april er temaet Innlandets frørettigheter. Bli med på kortfilm-visning og panelsamtale på Stange bibliotek!
Den 28. april: Bli med på bokprat med forfatter og klimaforsker Bård Lahn Vallset, som i sin bok gjør et dypdykk i hva som skal til for ta styringen med klimagassutslippene.
Les mer om arrangementene på biblioteket her:
Miljøarrangementene på biblioteket
