- Næringsplanen er viktig for å vise hvilke fortrinn Stange har på næringsutvikling og vise våre prioriteringer innen næringsutvikling og type bedrifter.

Konkurransefortrinn

Habberstad peker på den nære beliggenheten til Oslo og Gardermoen, samt infrastruktur innen veg og jernbane som to klare konkurransefotrinn. Med det nye dobbeltsporet på plass blir reisetida til Oslo godt under timen til Oslo og tre kvarter fra Tangen. Habberstad viser i tillegg til tilgangen til råstoff fra skogen samt avsatte næringsarealer som ikke er i konflikt med jordvern som få andre har.

Han peker på klare mål som også kommer fram i næringsplanen:

- Vi ønsker økt privat sysselsetting både i eksisterende og nye bedrifter, og utnyttelse av infrastrukturen i veg og bane. Landbruket, både jordbruk og skog er svært viktig i Stange, sier han.

Næringsarealer i Stange og på Hedmarken.

Et flaggskip her er utviklinga av en flerbruksterminal på Sørli.

Sørli har vi rigget.Terminalutvidelsen til flerbruksterminal ligger godt i rute. Reguleringer av annen infrastruktur er på plass. Det vi mangler er kraft for å realisere, sier han.

En analyse Rambøll har gjort viser at det er et poteniale for 900 arbeidsplasser i tilknytning til Sørli, det inkluderer kraftkrevende industri knyttet til skogressursene. Men her som for mye annen næringsutvikling, er kraft utfordringa.

Stanges plassering

Jobber på

Næringssjef Erik HabberstadHabberstad synes det er spennende å jobbe som næringssjef i en kommune i vekst og med gode forutsetninger.

- Det er alltid en utfordring trekke nyetableringer. Det er mange om beinet. Mange andre kommuner ønsker jo også etableringene. Derfor er omdømme viktig. Vi vil være en næringsvennlig kommune, sier han.

Næringsplanen er nå ute på høring. Den vil Habberstad gjerne ha innspill på.

- Vi har jobbet tett med næringsforeninger og andre aktører i arbeidet med planen. Men vi vil gjerne ha gode innspill. Det kan være noe vi ikke har tenkt på, sier han.

Her finner du HVOR du kan spille inn, og selve næringsplanen:

Høring næringsplan